Sweter z alpaki
Gryzący, babciny sweter, który pamiętamy z dzieciństwa pomału odchodzi w niepamięć. Konsumenci coraz częściej są świadomi, że gatunki wełny są różne i mogą wybrać produkty, które są eleganckie, modne i nie posiadają wad, które obecne były w produktach jeszcze kilkanaście lat temu. To skłania producentów do wprowadzania nowych produktów wyprodukowanych z zastosowaniem naturalnych materiałów. No właśnie, z zastosowaniem naturalnych materiałów czy z naturalnych materiałów?
Skład produktu to poza wyglądem często kluczowy czynnik w podejmowaniu decyzji o zakupie. Kupujemy i okazuje się, że sweter z alpaki to…
Chwyt marketingowy?
No nie. Sweter z alpaki, czyli wełny pochodzącej od alpak to faktycznie górna półka wśród wyrobów wełnianych ale jeśli nie zagłębimy się w metkę może okazać się że zakupiliśmy sweter z alpaki a sweter z alpaką.
Jeden z popularnych sklepów sieciowych, wprowadził do swojej oferty gustowne sweterki z oznakowaniem „Made with Alpaca Wool”. Gratulacja dla działu marketingu bo skład na metce drobnym druczkiem rozwiewa wszystkie wątpliwości.
Studiując zawartość metki odnajdziemy:
- 50% akrylu
- 30% poliestru
- 9% poliamidu
- 5% alpaki
- 5% wełny owczej
- 1% elastanu
czyli jest to sweter akrylowo-poliestrowy z dodatkiem (bardzo niewielkim) alpaki.
Prawdziwa alpaka
Wyroby wełniane potrafią być luksusowe ale tylko jeśli są autentyczne i wykonane bez dodatku tanich, materiałów niskiej jakości. Co daje 5% dodatek wełny alpaki? Odrobinę polepsza właściwości termiczne akrylu, który sam, choć jest miękki i przyjemny w dotyku to daje głównie złudne poczucie ciepła.
Prawdziwe wyroby z alpaki to takie, które albo są wykonane w stu procentach z wełny alpaki a w szczególności najbardziej szlachetnej wełny baby alpaca lub jeśli są łączone z innymi włóknami to są one równie dobre gatunkowo, na przykład jedwab lub bawełna organiczna.
Dodaj komentarz